Data dodania 15/09/2021
Polski Ład

W ramach programu Polski Ład od 1 stycznia 2022 roku zaczęły w Polsce obowiązywać nowe przepisy podatkowe. Zmiany obejmują zasady rozliczania wynagrodzeń i składek na ubezpieczenie zdrowotne, cen transferowych, opodatkowania działalności gospodarczej, ulg i zachęt inwestycyjnych i wielu innych obszarów. Sprawdź, co jeszcze wprowadził ustawodawca.

Polski Ład - najważniejsze zmiany

1. Zmiana kwoty wolnej od podatku i progu podatkowego

Kwota wolna od podatku wynosi obecnie 30 000 zł. Obowiązuje wszystkich podatników, którzy rozliczają się na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej. Zmiana oznacza, że opodatkowaniu nie podlega dochód do kwoty 30 000 zł. Podwyższony został również I próg podatkowy. Dochody roczne do 120 000 zł podlegają opodatkowaniu stawką 17%. Po przekroczeniu tej kwoty podatek wyniesie 32%.

2. Likwidacja możliwości odliczenia składki zdrowotnej od podatku

W wyniku wprowadzonych zmian składki zdrowotnej nie można już odliczyć od podatku dochodowego. Dotyczy to pracowników, zleceniobiorców, przedsiębiorców oraz emerytów. Pracownicy, którzy uzyskują roczne przychody ze stosunku pracy poniżej kwoty 133 692 zł, mogą jednak skorzystać z ulgi dla klasy średniej niwelującej skutki braku odliczania składki.

3. Wysokość składki zdrowotnej

W przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej na zasadach ogólnych oraz według podatku liniowego składka zdrowotna będzie ustalana od dochodu, natomiast w przypadku ryczałtowców - od przychodu.

4. Likwidacja karty podatkowej

Przedsiębiorcy stracili możliwość skorzystania z karty podatkowej jako jednej z form opodatkowania działalności gospodarczej. Jest ona dostępna wyłącznie dla tej grupy, która dotychczas rozliczała się na podstawie karty podatkowej.

5. Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych

Ryczałt stał się jedyną dostępną formą opodatkowania przychodów z najmu prywatnego. W przypadku branży IT stawka ryczałtu została obniżona i wynosi obecnie 12%. Wprowadzono także nową stawkę - 14% dla architektów.

Graftax – profesjonalne usługi księgowe i rachunkowe

Oferujemy rzetelne oraz kompleksowe usługi z zakresu księgowości, rachunkowości, zarządzania przedsiębiorstwem oraz konsultingu. Pomagamy naszym klientom wdrożyć optymalne rozwiązania w ramach wyzwań, jakie niesie za sobą program Polski Ład. Zapraszamy do kontaktu w celu zapoznania się ze szczegółami naszej oferty.« Wróć